Zadbaj o zdrowie swoich rodziców!

,

starzy ludzie

Jeśli chcesz zadbać o zdrowie swoich starszych rodziców, to zainteresuj się jak się odżywiają i jaki styl życia prowadzą. Ważne jest, aby oprócz zdrowego jedzenia, pili odpowiednią ilość płynów oraz uprawiali jakąś aktywność fizyczną.

W styczniu 2018 roku Instytut Żywienia i Żywności opublikował Piramidę Zdrowego Żywienia dla starszych ludzi, która jest odmianą Piramidy Żywienia dla ludzi dorosłych z 2016 r. W myśl zasad Piramidy celem odżywiania jest zachowanie dobrego stanu zdrowia.

Piramida ZŻi AFŹródło: IŻiŻ -2018

Co najważniejsze?

Aktywność Fizyczna  i Społeczna – jest najniższym i podstawowym piętrem piramidy. W myśl zaleceń  Światowej Organizacji Zdrowia osoby starsze powinny poświęcać na nią co najmniej 150 minut tygodniowo, w przedziałach czasowych nie krótszych, niż 10 minut jednorazowo. Graficzna szata piramidy wskazuje na konkretne aktywności  tj. taniec, rower, spacer z psem i rodziną, nordic walking, a także gry umysłowe.  Zalecenia dotyczą również osób z ograniczoną możliwością ruchową, które mogą wykonywać ćwiczenia przy krzesłach, stołach lub przy pomocy osób trzecich. Ważnym i nowym elementem piramidy jest angażowanie osób starszych w regularne życie społeczne i rodzinne, które ma zapobiegać ich izolacji i pogorszeniu się stanu zdrowia.

Uzupełnianie płynów -to kolejne piętro piramidy. Podkreślona jest tu istota nawodnienia organizmu, która okazuje się ważniejsza niż jedzenie. Seniorzy powinni pić co najmniej 2 litry płynów dziennie najlepiej w małych ilościach, ale często.

Suplementacja – Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla osób starszych obejmuje także supelemntację witaminą D na poziomie 2000 j.m.dobę. Inne suplementy powinny być konsultowane z lekarzami lub dietetykami, ze względu na możliwość interakcji z lekami.

Pokarmy –  najważniejsze w diecie  są warzywa i owoce, następnie  produkty zbożowe najlepiej pełnoziarniste). Kolejne piętro piramidy to mleko, nabiał, sery, a szczególnie produkty sfermentowane tj. jogurty i kefiry. Seniorzy rzadziej powinni spożywać mięsa, a jeśli już to powinien to być drób i ryby. Na szczycie piramidy znajdują się tłuszcze, których powinno się spożywać najmniej. Zdecydowanie powinyy tu przeważać tłuszcze roślinne oraz ziarna i orzechy. Piramida zwraca też uwagę na unikanie cukru i soli oraz używanie ziół i pokarmów zawierających błonnik.
Dodatkowo IŻiŻ opracował 10 zasad zdrowego żywienia osób starszych, wśród których oprócz wyminionych wyżej zaleceń, zwraca się uwagę na:
– regularne spożywanie posiłków (5-6 co 2-3 godziny)
– jak najczęstsze spożywanie owoców i warzyw, w ilości przynajmniej połowy tego co zjada się sumarycznie.. 1-2 porcje mogą być zastąpione sokami
– nie spożywanie alkoholu