Dlaczego trzymamy wodę w organizmie?

,

Wszyscy czasem doświadczamy skutków zatrzymania się wody w naszym organizmie. Możemy to m.in. zauważyć po nieznacznych dobowych wahaniach naszej wagi. Czujemy się też zmęczeni i opuchnięci jak balony.

Najczęstsze objawy zatrzymywania się wody w organizmie

– obrzęki (najczęściej rąk i nóg)

– opuchnięte oczy po przebudzeniu

– nieznaczne dobowe wzrosty masy ciała

– bóle głowy

– wrażenie ciężkości

– rozdrażnienie

– uczucie zmęczenia

– obniżenie koncentracji

 

Przyczyny zatrzymywania się wody w organizmie
Nadmiar Soli
Dzienna dawka soli  nie powinna przekraczać 5g – czyli jednej płaskiej łyżeczki. Musimy pamiętać, że nie dotyczy to tylko dosalania przez nas  potraw. Sól jest wszechobecna w produktach, które kupujemy, w przekąskach, wędlinach, konserwach, marynatach, zupkach w proszku, wędzonkach, pieczywie, makaronach, maggi, vegetach.. Sód podstawowy składnik soli, ma zdolność wysysania wody z komórek i transportowania jej do przestrzeni międzykomórkowej. Dlatego warto jest zwrócić uwagę na podaż soli w swojej diecie.

Hormony
Zaburzona gospodarka hormonalna, może przyczyniać się do zatrzymywania wody w naszym organizmie. Przypadłość ta zazwyczaj dotyka kobiet w drugiej fazie cyklu menstruacyjnego oraz tych które stosują tabletki antykoncepcyjne, ale nie tylko. Hormonami odpowiedzialnym za problemy z gospodarką wodną  są:
– nadmiar estrogenu
– nadmiar prolaktyny
– nadmiar THS (hormon tarczycy)
– niedobór hormonu wzrostu

Przemęczenie
Brak snu, zbyt długo trwający stres przyczyniają się nie tylko do przemęczenia, ale również do zatrzymywania wody w organizmie. Nasz organizm w takich sytuacjach włącza mechanizm obronny polegający na gromadzeniu wody. Dlatego ważne jest aby dbać o swoją kondycję psychofizyczną

Brak ruchu
W momencie, gdy krążenie krwi jest słabe, to nasze tkanki zatrzymują płyny ustrojowe, co doprowadza do obrzęków ciała. Jak wiadomo aktywność fizyczna jest jednym z podstawowych czynników usprawniających działanie układu krążenia. Jeśli nie ruszamy się możemy doprowadzać do zaburzeń w krążeniu i do zjawiska zatrzymywania wody. Dlatego warto jest stosować aktywność fizyczną minimum 30 min dziennie.

Niewłaściwe odżywianie
Spożywanie zbyt dużych ilości białka  w postaci mięsa i nabiału doprowadza do zakwaszenia organizmu, co z kolei przyczynia się do podniesienia poziomu estrogenów, a co za tym idzie do zatrzymania wody w naszym ustroju. Możemy temu zapobiec poprzez zwiększenie ilości spożywanych warzyw i owoców, które mają odczyn zasadowy. Również spożywanie alkoholu ma negatywny wpływ na naszą gospodarkę wodną.

Odwodnienie
Z pozoru może to wyglądać absurdalnie, jednakże odwodnienie może przyczyniać się do zatrzymywania wody w naszym ustroju. Jest to reakcja obronna organizmu, który zaczyna magazynować płynny w wyniku informacji z mózgu, iż zaczyna ich brakować w ciele. W takim wypadku dostarczenie sobie wody powoduje, ustabilizowanie gospodarki wodnej. Aby nie dopuszczać do takich sytuacji powinniśmy wypijać dziennie ok 1,5 do 2 litrów płynów.

Choroby
Istnieje wiele chorób, powodujących zatrzymanie wody w organizmie. Możemy do nich zaliczyć:
– choroby nerek,
– niedoczynność tarczycy,
– choroby wątroby,
– niewydolność serca,
– przewlekła niewydolność żylna

Oczywiście wszystkie one wymagają konsultacji z lekarzem.

Profilaktyka
Co robić, aby unikać zatrzymywania się wody w organizmie?
Aby zadbać o właściwą gospodarkę wodną w naszym ustroju należy:

 • Pić co najmniej 1,5 litra płynów dziennie
 • Uprawiać aktywność fizyczną minimum 30 minut dziennie
 • Ograniczać ilość spożywanej soli
 • Zdrowo się odżywiać
 • Unikać przetworzonej żywności
 • Kontrolować poziom hormonów w organizmie
 • Nie dopuszczać do stanów zakwaszenia organizmu
 • Jeść dużo produktów zawierających błonnik, który pochłania wodę z naszych jelit
 • Regenerować się – unikać stresów, przemęczenia, niewyspania
 • W przypadku jakichkolwiek wątpliwości udać się do lekarza

Bibliografia
 1. http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/sygnaly-ciala/obrzeki-przyczyna-moze-byc-brak-wody-bialka-upal-sol-alkohol_38261.html
 2. http://wformie24.poradnikzdrowie.pl/odzywianie/zatrzymanie-wody-w-organizmie-skuteczne-sposoby-na-pozbycie-sie_42289.html