Pieczony burak z kaszą gryczaną i pesto

Na jesienną aurę dobrze jest zjeść coś ciepłego i energetycznego. Dziś przepis na pieczone buraki z kaszą i pesto. Potrawa kaloryczna i obfita w zdrowe tłuszcze, zapewni nam dużo energii i da poczucie sytości. Jest pyszna 🙂

Składniki
Buraki 775 g – 2 sztuki
Kasza gryczana 100 g (1/2 szklanki)
Granat – 1/2 sztuki
Orzechy laskowe 15 g
Składniki do pesto
Czosnek 1 ząbek
Natka pietruszki pęczek ok 40 g
Rukola 20 g
Orzechy nerkowca 15 g
Cytryna 1/2  -wyciśnięty sok
Oliwa z oliwek – 4 łyżki
Sól do smaku

Przygtowanie
Ugotuj kaszę gryczaną. W międzyczasie rozgrzej piekarnik do 200 stopni i upiecz buraki w naczyniu żaroodpornym przez 1 godzinę 20 minut. ( mniejsze krócej)
Umytą natkę i rukolę wrzuć do blendera dodaj 1/3 szklanki oliwy, sok wyciśnięty z połowy cytryny, czosnek i orzechy nerkowca. Wszystko zblenduj na gładką masę dopraw solą. Tak przygotowane pesto wymieszaj z ugotowaną kaszą. Gdy buraki przestygną, obierz je ze skórki i natnij na ćwiartki do 3/4 głębokości. W powstałą rozetkę włóż kaszę, zawiń buraki w papier do pieczenia i podgrzej w piekarniku w 180 stopniach przez 10 minut. Na koniec wyjmij i wszystko posyp uprażonymi na suchej patelni orzechami laskowymi i obranymi ziarenkami granatu.

Podane przeze mnie proporcje są mniej więcej na 2 porcje

1 porcja zawiera – 584  kcal ok. 399 g

Białko –  14,8 g

Tłuszcze – 30,2 g

Węglowodany – 58,1 g

Błonnik –  11,4 g

Wymiennik Węglowodanowy – 5,7

Kasza gryczana – jest produktem bezglutenowym polecanym ludziom chorym na cukrzycę, ze względu na jej niski indeks i ładunek  glikemiczny oraz sporą zawartość błonnika. Produkt ten jest też dobrym źródłem potasu, selenu, żelaza, magnezu, fosforu, cynku, miedzi, krzemu i manganu, a także witamin z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6, B9). Kasza gryczana zawiera antyoksydanty tj.: rutyna, kwercetyna, pelargonidyna czy procyjanidyna.
Burak – to doskonałe źródło błonnika pokarmowego, fitosteroli roślinnych oraz antyoksydantów a także magnezu, fosforu, żelaza, manganu, miedzi, potasu, cynku, witaminy B2, B6 , B9 i C
Granat to owoc o niskim indeksie glikemicznym, dostarczający dużych ilości antyoksydantów. Stanowi on dobre źródło błonnika  oraz witamin z grupy B: B1, B2, B5, B6, B9 , witaminy C, E i K, jak też  minerałów: potasu, fosforu, cynku, miedzi, manganu, a nawet magnezu
Natka pietruszki – ma właściwości antybakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwgrzybicze oraz jest dobra na anemię. Jest bogatym źródłem witaminy A, potasu, wapnia, fosforu, magnezu, sodu, witaminy z grupy B oraz błonnik. Zawiera o wiele więcej witaminy C, niż cytrusy, czy papryka czerwona.
Rukola,  bogata jest w witaminy: A, B2, B5, B6, B9, C, K i składniki mineralne: wapń, magnez, żelazo, potas i mangan. Zawiera w sobie aminokwasy o właściwościach bakteriobójczych i jest źródłem antyoksydantów
Czosnek  działa jak naturalny antybiotyk, zwalczając bakterie,  a także ma działanie przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Czosnek jest również silnym przeciwutleniaczem, dzięki zawartej w nim allicynie. Roślina ta jest też doskonałym źródłem witamin z grupy B (B1, B2, B3, B5 i B6), witaminy C oraz  składników mineralnych: wapnia, magnezu, fosforu, żelaza, potasu, cynku, miedzi, kobaltu, chromu, manganu, selenu i magnezu.
Oliwa z oliwek – to przede wszystkim źródło kwasów tłuszczowych omega 6 i omega 3. Jej dobroczynny wpływ na zdrowie wynika z zawartości antyoksydantów, witamin z grupy B, prowitaminy A, witaminy C i E oraz składników mineralnych tj. potas, magnez czy fosfor.
Cytryna zawiera duże ilości witaminy C oraz witaminy B1, B6, B9, potas i wapń.