Kręgosłup i jelita – rozluźnij się- Metoda Fukutsudzi

Dziś chciałabym króciutko zwrócić uwagę na powiązanie kondycji kręgosłupa z kondycją jelit.

Nasz organizm to system naczyń połączonych, okazuje się, że dysfunkcja jelit może prowadzić do bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Wpływ ten jest spowodowany obrzękiem jelit  i ich wzdęciom, a co za tym idzie przestrzennym rozpychaniem się. W wyniku tego jelita uciskają narządy rodne, przeponę, wypychają brzuch, a przez to i dolny odcinek kręgosłupa. Gdy problemy gastryczne wchodzą w fazę  stanu przewlekłego może dochodzić do pogłębienia lordozy lędźwiowej, a co za tym idzie do dużego napięcia mięśni  i bólu.

Jak już wcześniej pisałam dbanie o jelita, powinno być dla nas bardzo istotne. Ja od pewnego czasu stosuje masaż jelit, który doskonale poprawia mi perystaltykę oraz wycisza pobudzony układ nerwowy. Polega on na masowaniu okrężnym brzucha z zastosowaniem oddechu przeponowego.

Kolejnym krokiem jaki robię jest ciekawe ćwiczenie, trwające 5 minut, powodujące właściwe ustabilizowanie zarówno kręgosłupa, jak też jelit. Dużym plusem tego jest też utrata kilku centymetrów w brzuchu.
To nie żarty spróbujcie,  podaję link jaki znalazłam na Youtubie – Metoda Fukutsudzi – gdzie będziecie mogli dokładnie zobaczyć jak wykonać to ćwiczenie.

Ćwicznie trzeba robić dokładnie ze wskazówkami na filmiku. Jest to metoda wymyślona przez japońskiego lekarza Doktora Toshiki Fukutsudzi. Stosujcie to dwa razy dziennie, a zobaczycie jak polepszy się Wasze samopoczucie fizyczne i psychiczne.


Bibliografia:
  1. Szymon Miazga -Ból pleców a problemy jelitowe http://gabinetosteopatii.pl/blog/bol-plecow-problemy-jelitowe
  2. http://wformie24.poradnikzdrowie.pl/cwiczenia/metoda-fukutsudzi-japonskie-cwiczenie-odchudzajace-z-recznikiem_44255.html
  3. https://www.youtube.com/watch?v=ZZP4Rcb1isQ