Kompulsywne objadanie się – metody wyjścia z problemu

,

pomoc

Dziś powracam do tematu kompulsywnego objadania się. Tak jak obiecałam skupię się na tym jakie są sposoby radzenia sobie i leczenia tego zaburzenia.

Skutki kompulsywnego jedzenia

Zacznijmy może od tego do czego może doprowadzić nieleczone kompulsywne obżarstwo.

Skutki mogą być dwojakiej natury:

Zdrowotne – w związku z tym, że napady kompulsywnego jedzenia trwają od pół godziny do dwóch godzin, to w  tym czasie dostarczamy organizmowi nadmierną ilość kalorii, której nie będzie potrafił w żaden sposób spalić. Prowadzi to najpierw do nadwagi, a potem w konsekwencji do otyłości, a często co za tym idzie do: cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, zwyrodnienia kręgosłupa.

Psychiczne – spadek samooceny, frustracja, nienawiść do samego siebie, izolacja społeczna, popadanie w błędne koło, depresja

Jak więc radzić sobie z tym problemem?

Rzadko kiedy udaje się z tego wyjść samemu, najczęściej trzeba szukać pomocy u specjalisty. Jeżeli jednak podłoże tego zachowania nie jest umiejscowione w jakiś traumatycznych przejściach z naszej przeszłości, a do tego mamy silną motywację i wolę walki, możemy spróbować zmierzyć się z problemem sami. Poniżej kilka metod kontroli sposobu odżywiania.

Kontrolowanie odżywiania

– Prowadź dziennik, w którym będziesz notować  wszystko, co zjadłe/aś. Zobaczenie tego na kartce, będzie dla Ciebie motywacją do poprawy nawyków.

– Staraj się jeść wszystkie posiłki w tym samym miejscu, aby konkretne miejsce kojarzyło się z jedzeniem

– Unikaj przebywania w kuchni z wyjątkiem przygotowywania posiłków, nie narażasz się wtedy na pokusę otwierania lodówki i szafek w poszukiwaniu „czegoś na ząb”

– Nie jedz na stojąco, celebruj posiłki, skłoni Cię to do większej refleksji nad wykonywaną czynnością i pozwoli lepiej kontrolować ilości spożywanych pokarmów

– Jedz wolno, mózg będzie miał więcej czasu na odebranie sygnału z żołądka, iż jest on już pełen

– Nie dokładaj sobie na talerz w czasie posiłków, będziesz wtedy wiedzieć ile spożyłeś/aś

– W czasie jedzenia nie zajmuj się niczym innym, na przykład oglądaniem telewizji, możesz wtedy lepiej kontrolować sam proces jedzenia i nie wykonywać czynności automatycznie

– Nie kupuj produktów, które stanowią dla ciebie pokusę nie do przezwyciężenia. Jeśli będziesz wiedzieć, że masz w domu to, czego nie powinieneś/aś jeść, to na pewno po to sięgniesz w chwili słabości.

– Regularnie ćwicz, poprawi to twoje samopoczucie oraz przyczyni się do spalenia nadmiarowej energii

– Znajdź inne sposoby na nagradzanie się, niż jedzenie. Musi to być coś co sprawi Ci przyjemność porównywalną do jedzenia.

– Zwróć uwagę jakie emocje wywołuje u Ciebie odruch objadania się. Jak już je zidentyfikujesz, to zmień nawyk zajadania na coś innego co przyniesie Ci przyjemność.

– Nie waż się częściej niż raz w tygodniu, unikniesz wprowadzania się  w stan frustracji i demotywacji.

– Zachowaj cierpliwość we wprowadzaniu nowych nawyków żywieniowych. Będziesz ponosić małe chwilowe porażki, tak jest zawsze, ale nie oznacza to, że należy się poddawać.

Jeśli  mimo próby zastosowania powyższych metod nie radzisz sobie, to nie czekaj dłużej szukaj pomocy psychodietetyka lub psychologa. Problem jest bardzo złożony, nie na darmo klasyfikowany jako zaburzenie psychiczne.

Leczenie kompulsywnego objadania się wg koncepcji Poznawczo-Behawioralnej

Terapia poznawczo-behawioralna jest całkiem skutecznym narzędziem leczenia omawianych przeze mnie zaburzeń. Polega ona między innymi na:

– rozpoznaniu czynników, które wywołują objadanie się –znalezieniu  elementów wspólnych dla napadów –momenty spustowe oraz ich geneza

– rozpoznaniu schematów behawioralnych –  jakie się pojawiają – Myśli – Emocje – Zachowania

– rozpoznanie ograniczeń środowiskowych

– ustalenie celu do którego chce pacjent dojść

– stworzeniu  listy oczekiwanych korzyści

– stworzeniu alternatywnych rozwiązań i testowaniu ich

– wprowadzeniu technik rozluźniających w momentach spustowych

– utrwalaniu nowych nawyków – warunkowaniu – skupianiu się na pozytywach

Jeśli w poprzednim moim artykule „Zaburzenia odżywiania – kompulsywne objadanie się” odpowiedziałaś/eś twierdząco na większość pytań z końcowego testu,  to nie zwlekaj z rozwiązaniem swojego problemu, udaj się po pomoc do osoby, która pomoże Ci zmierzyć się z tematem – od tego są psychologowie i psychodietetycy – zapraszam do kontaktu.

Tych którzy się jeszcze zastanawiają, zachęcam do przeczytania mojego artykułu pt. Nie usypiaj marzeń i motywacji – czyli o redukcji wagi psychodietetycznie