Krem z buraka z nutą kokosu

krem z buraka

Mniaaammmm uwielbiam buraki, dlatego dziś pyszny krem z buraka z przepisu Marka Zaremby. Zupka bardzo pożywna i dobra do detoksu ze względu na zawartość kaszy jaglanej.

Składniki
Buraki 1 kg
Kasza jaglana 100 g ugotowanej
Mleko kokosowe 1/2 szklanki
Cebula 100 g
Czosnek 2 ząbki
Kłącze imbiru 2 cm ok 10 g
Kurkuma 1/2 łyżeczki
Curry 1/2 łyżeczki
Majeranek szczypta
Cytryna 1/2  -wyciśnięty sok
Sól do smaku

Przygotowanie
Ugotuj kaszę jaglaną. W międzyczasie rozgrzej piekarnik do 200 stopni i upiecz buraki w naczyniu żaroodpornym przez 1 godzinę 20 minut. ( mniejsze krócej) Pokrój cebulę i czosnek w kostkę i przesmaż przez 3 minuty w garnku z rozgrzanym olejem kokosowym i dodanymi przyprawami. Potem dodaj upieczone, obrane ze skóry buraki pokrojone w ćwiartki oraz jabłko pokrojone w kostkę. Wszystko zalej wodą do 3/4 wysokości buraków i dosól do smaku. Gotuj przez 10 minut. Następnie dodaj kaszę jaglaną i mleko kokosowe i gotuj przez kolejne 5 minut. Na koniec zmiksuj wszystko na gładki krem i dodaj sok z wyciśniętej połowy cytryny.

Podane przeze mnie proporcje są mniej więcej na 4 porcje

1 porcja zawiera – 227 ok. 370 g

Białko –  6,4 g

Tłuszcze – 6,7 g

Węglowodany – 31,3 g

Błonnik –  7,9 g

Wymiennik Węglowodanowy – 3

Kasza jaglana – ma dużo łatwo przyswajalnego białka. Jest bogatym źródłem witamin z grupy B: B1, (tiaminy), B2 (ryboflawiny) i B6 (pirydoksyny) witaminy E oraz żelaza, miedzi i krzemu wpływającego korzystnie na mineralizację kości i pozytywny wpływ na skórę, włosy i paznokcie.  Przypisuje się jej właściwości antywirusowe oraz zdolność zmniejszania stanu zapalnego błon śluzowych. Kasza jaglana zawiera lecyctyny wpławyające na pamięć i koncentrację, a także regulację poziomu cholesterolu.
Burak – to doskonałe źródło błonnika pokarmowego, fitosteroli roślinnych oraz antyoksydantów a także magnezu, fosforu, żelaza, manganu, miedzi, potasu, cynku, witaminy B2, B6 , B9 i C
Czosnek  działa jak naturalny antybiotyk, zwalczając bakterie,  a także ma działanie przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Czosnek jest również silnym przeciwutleniaczem, dzięki zawartej w nim allicynie. Roślina ta jest też doskonałym źródłem witamin z grupy B (B1, B2, B3, B5 i B6), witaminy C oraz  składników mineralnych: wapnia, magnezu, fosforu, żelaza, potasu, cynku, miedzi, kobaltu, chromu, manganu, selenu i magnezu.
Mleko kokosowe – jest dobrym źródłem manganu, miedzi, fosforu, magnezu, żelaza i selenu. Zawiera także niewielkie ilości witaminy C oraz witamin z grupy B: B2,B6 i B9.
Cebula –  zawiera potas, siarkę, wapń, magnez, żelazo, mangan, miedź, cynk, a także witaminy z grupy B, a także witaminę E i witaminę Cebula ma też doskonałe działanie przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie.
Imbir – to przyprawa, która ułatwia trawienie, łagodzi mdłości i bóle menstruacyjne, chroni przed powstawaniem zakrzepów,  leczy przeziębienia, migreny, działa moczopędnie, dba o jamę ustną, poprawia ukrwienie mózgu oraz rozgrzewa organizm. Jest źródłem witamin z grupy B zwłaszcza kwasu foliowego oraz witaminy C, E , wapnia, żelaza, magnezu, fosforu, potasu, cynku, sodu, miedzi, manganu i selenu.
Kurkuma – ma właściwości żółciopędne, pobudza wydzielanie gastryny, sekretyny i enzymów trzustkowych, zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej, działa także przeciwzapalnie, przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. Jednakże najważniejszą zaletą tej przyprawy jest obecność kurkuminy silnego antyoksydantu działającego antynowotworowe, Należy jednak pamiętać, że kurkumina wchłania się dobrze tylko w obecności piperyny dlatego warto jest ją stosować wraz pieprzem bądź chilly.
Cytryna zawiera duże ilości witaminy C oraz witaminy B1, B6, B9, potas i wapń.