Wartości ORAC – fakty i mity

, ,

Fakty i mity

Dziś „bierzemy pod lupę”  kwestię wartości  ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity – zdolność pochłaniania wolnych rodników tlenowych). Pochylam się nad tym tematem, bo jest jedną z tych kwestii, o której wciąż krążą mity. Dietetyka jest dość trudną nauką, gdyż możemy znaleźć w tej dziedzinie wiele sprzecznych informacji. Dotyczy to zarówno tego co jest prezentowane w sieci, jak też samego świata nauki, gdzie autorytety mają różne poglądy na te same sprawy. Warto jednak szperać i dokopywać się do informacji potwierdzonych badaniami.

ORAC to system porządkujący produkty pod względem zawartości przeciwutleniaczy, będący miarą ich pojemności antyoksydacyjnej opracowany w USA przez National Institute on Aging. Wartości zostały przeliczone w odniesieniu do 100 g produktów spożywczych i wyrażone w mikromolach TE. Metoda ta obejmuje przeciwutleniacze rozpuszczalne w wodzie i tłuszczach.

W zamieszczonym linku znajdziecie listę 100 produktów o najwyższej wartości ORAC  zamieszczoną w artykule ze strony Centrum Medycyny Naturalnej w 2016 r
https://cenmn.wordpress.com/2016/03/17/100-najsilniejszych-antyoksydantow-skala-orac/

Wartości ORAC swego czasu stały się bardzo modne i nadużywane zwłaszcza przez firmy produkujące suplementy żywności i diety w celu promowania sprzedawanych produktów. Szeroko mówiło się , iż powinno się w dużych ilościach spożywać artykuły z listy, aby podnieść pojemność antyoksydacyjną naszej krwi, tkanek i osocza o 10 -25%.. Zalecano konsumowanie produktów w takich ilościach, aby spożywać od 3 do 5 tysięcy jednostek ORAC.

Jednakże, badania kliniczne nie potwierdziły zasadności stosowanej metody. Sama byłam zdziwiona gdy na stronie Serwisu Ministerstwa Rolnictwa USA znalazłam informację o wycofaniu listy.
https://www.ars.usda.gov/northeast-area/beltsville-md-bhnrc/beltsville-human-nutrition-research-center/nutrient-data-laboratory/docs/oxygen-radical-absorbance-capacity-orac-of-selected-foods-release-2-2010/

Poniżej przytaczam fragmenty serwisu
„W 2012 roku Laboratorium Danych Odżywczych (NDL) USDA usunęło bazę danych USDA ORAC dla wybranych produktów spożywczych ze strony internetowej NDL z powodu rosnących dowodów na to, że wartości wskazujące na zdolność antyoksydacyjną nie mają wpływu na działanie konkretnych związków bioaktywnych, w tym polifenoli na zdrowie człowieka. Istnieje wiele bioaktywnych związków, które teoretycznie odgrywają rolę w zapobieganiu lub łagodzeniu różnych chronicznych chorób, takich jak rak, choroba naczyń wieńcowych, choroba Alzheimera i cukrzyca. Jednak powiązane szlaki metaboliczne nie są w pełni zrozumiałe i odpowiedzialne mogą być mechanizmy nie będące przeciwutleniaczem, jeszcze niezdefiniowane….. Nie ma dowodów na to, że korzystny wpływ pokarmów bogatych w polifenole można przypisać właściwościom przeciwutleniających tych produktów. Dane dotyczące zdolności antyoksydacyjnych żywności wytwarzanej metodami in vitro (probówki) nie mogą być ekstrapolowane na działanie in vivo (ludzkie), a badania kliniczne mające na celu zbadanie korzyści z dietetycznych przeciwutleniaczy przyniosły mieszane wyniki”.

Informacja ta pokazuje, jak wszystko się dynamicznie zmienia i z jakim dystansem powinniśmy podchodzić do pozyskiwanej wiedzy.